Życie obok narcyza

Życie obok narcyza zamyka cykl o narcyzach ekstremalnych. Jednak został nam do opisania jeszcze jeden narcyz. Jest nim Narcyz uzależniony. 

Narcyz uzależniony

Robi wszystko, by zmienić swój świat w  lepszy, niż ten prawdziwy. Uzależnienie może przyjmować różną formę, może to być alkohol, narkotyki, gry komputerowe, internet czy seks. Jeżeli zwiążemy się emocjonalnie z takim narcyzem, to pamiętajmy, że nie damy rady go uratować. Inaczej szybko popadniemy we współuzależnienie.

Życie OBOK

Zacznij od samoświadomości

Narcyz udowadnia sobie, że jest zwyciężcą i podwyższa sobie samoocenę kosztem innych ludzi. Należy przede wszystkim dobrze uchwycić dynamikę jego postępowania. Oddziałowuje on na naszą samoocenę, więc kiedy jest osłabiona, szybko będziemy pod jego wpływem. Radzenie sobie z narcyzem może oznaczać dla nas mierzenie się z naszym własnym wstydem i przekonaniem o swojej słabości.

Ustal granice

Radzenie sobie z rodzicem, to opłakanie rodzica jakiego nie będziemy mieć i pożegnanie się z dzieciństwem, które minęło. Należy wyznaczyć rodzicom granice, by zminimalizować przemoc. Ustalanie granic dotyczy relacji z każdym narcyzem.

Nie oddawaj

Jeżeli narcyz co rusz rani Ciebie, Twoją samoocenę, nie reaguj tym samym. Jeżeli sam masz trudności ze wstydem, szybko uwikłasz się w walkę i przegrasz.

Współczuj ale z umiarem

Odczuwaj, bądź emaptyczny w stosunku do narcyza, jednak nie daj się wykorzystać.

Wycofaj się

Jeżeli czujesz, że jesteś wykorzystywany – odejdź, nie zmienisz narcyza. Jeżeli się nie da odejść – nie wchodź w konflikty, asertywność Ci nie pomoże w relacji z narcyzem.

Jak traktujemy narcyza?

….. ano z pogardą. Uważamy ich za egoistów, megalomanów i wykorzystujących nas czarne charaktery. Poprostu nie lubimy ich ani trochę. Jednak czytając listę objawów możemy i siebie tam znaleźć. Bo, czy czasem nie jesteśmy zarozumiali, czy nie tracimy empatię w stosunku do niektórych ludzi. Czy czasem słuchając innych, nie czujemy się jak nieudacznicy, bo nie stać nas na to, czy na tamto. Czy nie chcemy w jakiś sytuacjach pokazać się lepszymi niż jesteśmy.  Dr Burgo pisze: „… radzenie sobie z narcystycznymi cechami innych ludzi często oznacza zaakceptowanie narcyza, którego znasz najlepiej, ale być może najmniej rozumiesz. Tego, którego widzisz w lustrze.”

Inspirowana dr J. Burgo „The Narcissist you Know: Defending Yourself Against Extreme narcissists in an All-About-Me World”

To już koniec cyklu o narcyzach ekstremalnych, mam nadzieję, że udało mi się ich scharakteryzować.  A może niektórych z Was uchronić.