Wracając do wampirów emocjonalnych

Wracając do cyklu o wampirach emocjonalnych chciałam przypomnieć, że Narcyzi to tylko jedni z wielu wampirów. Jest ich tylu, ile mamy zaburzeń osobowościowych. Jedni bardzo groźni, inni mniej. Jednak wszyscy wpływają na nas niekorzystnie. A ich niezdrowe emocje przenikają do nas.

Czy jesteś podatny na wpływ wampira emocjonalnego?

Jeżeli jesteś osobą empatyczną, to  jesteś wspaniałym „materiałem” dla wampira. Judith Orloff w swojej książce Wolność emocjonalna określa typ osób empatycznych na podstawie kilku pytań. Zadaj sobie poniższe pytania:

  • Czy inni uważają Cię za osobę nadmiernie wrażliwą lub zbyt emocjonalną?
  • Czy łatwo Cię zranić? Czy tłum Cię wyczerpuje i potem potrzebujesz czasu w samotności, by odzyskać siły?
  • Czy hałas, zapachy, gadanina działają na Ciebie nerwowo?
  • Czy wolisz jeździć własnym samochodem, by zawsze móc wrócić do domu?
  • Czy objadasz się, by zaradzić sytuacjom stresowym?
  • Czy boisz się intymnych relacji, by nie czuć zniewolenia?

Jeżeli choćby na jedno pytanie padła twierdząca odpowiedź, to jesteś typem empatycznym, jeżeli na trzy, to jesteś zdecydowanie typem empatycznym. I tu przypomina mi się pewna mądrość: „Jak masz wielkie serce, musisz mieć twardą d…. .”. Jeżeli jesteś typem empatycznym to chłoniesz nie tylko to, co dobre ale także złe emocje, zmęczenie, humory innych itp. Jak się nie będziesz chronić, szybko padniesz ofiarą wampira emocjonalnego. Którego? No cóż, musisz go rozpoznać.

Typy wampirów emocjonalnych

Nie będę przytaczać wszystkich nazw specjalistycznych a jedynie przytoczę tych, których wspomniała Judith w  dość prostym nazewnictwie:

Narcyz – o tym typie pisałam już bardzo dużo. Każdy z nas jest po trochę narcyzem. Każdy bowiem lubi kiedy inni się nim zachwycają. Jednak wampir – Narcyz robi wszystko, by świat kręcił się wokół niego bez szacunku dla innych. Pragnie podziwu  za wszelka cenę. 

Ofiara – zawsze pokrzywdzony, zawsze prosi o ratunek, by w ten sposób zwolnić siebie od odpowiedzialności za własne czyny. Zawsze szuka kogoś, kto pocieszy i wybawi z opresji.

Kontroler – zawsze wie co czujemy, a przynajmniej co powinniśmy czuć.  Jest perfekcjonalistą, ma zdanie na każdy temat, superspecjalista. Nikt nie jest tak dobry we wszystkim jak ON.

Krytyk – nawet jeśli jesteś ładny, dobry i wspaniały, krytyk zawsze znajdzie powód do krytyki i nie jest to krytyka konstruktywna. On widzi tylko braki.

Pogranicznik – dla niego coś jest czarne lub coś jest białe. Kiedy coś mu się nie podoba, to z przyjaciela staje się wrogiem. Wyniesie na piedestał po czym z niego zrzuci.

Na dzisiaj tyle o wampirach, ciag dalszy nastąpi ….. za miesiąc.