Uwodziciel i Megaloman – kolejni Narcyzi ekstremalni

Uwodziciel i Megaloman, to kolejne typy Narcyzów ekstremalnych. W skrócie chcę przybliżyć standardowe zachowania tych ludzi. Jest to o tyle ważne, że ludzie Ci mają niesamowitą charyzmę i szybko zdobywają nad nami władzę. W historii było kilku takich przywódców, którzy potrafili w niewiadomy i niezrozumiały sposób uwieść narody. Przeczytaj i zobacz jak się przed nimi bronić.

Uwodziciel – czarujący Narcyz ekstremalny

Znacie kogoś, kto potrafi uwieść każdego? Jak on to robi? – to proste, kieruje się jedną zasadą: sprawia, żeby ofiary dobrze o sobie myślały. Słucha ich uważnie i utrzymuje kontakt wzrokowy, w rozmowie zadaje dużo pytań. Zachowuje się tak, jakby to, co mówili naprawdę ich interesowało. Nawet doświadczeni rozmówcy się nabierają i wpadają w pułapkę uwodziciela. Posiadają niesamowity urok osobisty, trudno im się oprzeć. Wykorzystują w ludziach to, że są spragnieni czucia się ważnymi, pięknymi i wspaniałymi. On sprawia, że tak się czują, daje im poczucie ważności i wykorzystuje to, by nimi manipulować. Taka ofiara dobrze się przy nim czuje i chce jego bliskości. Niestety uwodziciele udają empatię i zrozumienie dla swoich korzyści.

Każdy z nas jest po trochu narcyzem, uwodziciele właśnie tą naszą cechę wykorzystują sprawiając, że czujemy się atrakcyjni. Chcemy wierzyć w to, co nam uwodziciel mówi, imponuje nam jego zainteresowanie naszą osobą i nadmierna dbałość. Wszystko jest dobrze dopóki nie zaczniemy zauważać pewne wady uwodziciela, wtedy możemy doświadczyć wielkich przykrości.

Czasem powodem uwodzenia np. mężczyzn przez piękne kobiety i ich porzucania, gdy tylko zacznie im zależeć, jest strach przed miłością, cierpieniem i odrzuceniem. Narcyz uwodziciel stara się projektować własne potrzeby i przerzucać je na inne osoby. Wtedy czuje się silny, jego nie idzie zranić odrzuceniem. To Ci porzuceni mężczyźni są nieudacznikami a nie uwodzicielka. Ona nie potrzebuje nikogo, jest samodzielna, niezależna i sama o siebie się troszczy. W świadomości narcyz uwodziciel boi się doświadczać emocjonalnej zależności. Woli, by to jego chciano, w ten sposób pozbywa się pragnień.

Często narcyzi charakteryzują sie charyzmą, stają się przywódcami sekt czy politykami.

Uwodziciel – Jak sobie z nimi radzić?

Jest to o tyle trudne, że dzięki nim czujemy się ze sobą dobrze i nie rozpoznajemy manipulacji narcyza. By sobie poradzić, musimy mieć zdrowe poczucie własnej wartości i kontrolę nad własnymi tendencjami narcystycznymi. Jednak jeżeli coś wydaje nam się zbyt piękne, za dobre i wspaniałe, żeby było prawdziwe, to prawdopodobnie takie nie jest. Musimy mieć siłę, by opierać się obecnym tendencjom do idealizowania celebrytów, polityków i gwiazd. Przestać dzielić świat na zwyciężców, którzy wszystko mogą a nieudaczników. Zachowujmy rezerwę w stosunku do ludzi, którzy wydają się zbyt dobrzy, żeby być prawdziwi. Mimo, że trudno oprzeć się ludziom, którzy mówią, że wszystko będzie dobrze, obiecują szczęście i wspaniałe życie. Nie oszukuj się, że wszystko jest możliwe i nie dawaj się manipulować.

Narcyz megaloman

Jesteśmy zauroczeni megalomanami, widzimy w nich wielkich ludzi. Chcemy być blisko nich, boimy się wykluczenia z jego kręgu. Podziwiamy ich. Naukowcy twierdzą, że narcyzm celebrycki ma ogromny wpływ na młodzież. Szczególnie na tych co ucierpieli w dzieciństwie przeżywając traumatyczne wydarzenie. A także takich, którzy wychowywani są na społecznych zwycięzców przez rodziców. Dzieci odosobnione wierzą, że jak będą sławne, to zyskają przyjaciół.

Megaloman wydaje się wcieleniem naszych ideałów, manipulując, gra na naszej potrzebie posiadania siły i bohatera. Chcemy wierzyć, że walczy o dobre sprawy, że robi to beziteresownie. Czy jednak tacy ludzie istnieją?

Zapraszam do poprzednich wpisów na temat narcyzów ekstremalnych a także do kolejnych, które się niebawem ukażą. Jeżeli chcesz być na bieżąco, to zapraszam do subskrypcji.

Inspirowana dr J. Burgo „The Narcissist you Know: Defending Yourself Against Extreme narcissists in an All-About-Me World”