Prześladowca i mściciel, przedstawiciele Narcyzów, którzy nie budzą sympatii. Myślę, że mamy wokół siebie wielu takich ludzi. Nie wszyscy jednak są Narcyzami ekstremalnymi w pełni tego słowa znaczeniu. Dla przypomnienia warto wrocić do pierwszego artykułu z tego zagadnienia, gdzie opisywałam jak klasyfikuje się ludzi narcystycznych. Nie można bowiem wszystkich ludzi przejawiający na przykład chęć rywalizacji, wrzucać do jednego worka.
Prześladowca
Wielu ludzi przejawiających cechy narcystyczne musi zawsze i wszędzie udowadniać sobie, że są zwyciężcami. Rywalizują o dobra materialne, popularność a nawet miłość. Dzielą ludzi na tych „na górze” i na tych „na dole”. Narcyz prześladowca potrzebuje asysty, kogoś gorszego, przy którym on będzie prezentować się lepszym i wspanialszym. Kosztem innych dowartościowuje siebie. Ostatnio często słyszymy o prześladowaniach cybernetycznych młodzieży, które doprowadzają prześladowanych do tragicznych kroków. Narcyzi bojąc się doświadczać poniżenia doprowadzają swoją ofiarę do odczuwania swojego wybrakowanego poczucia „Ja”.
Prześladowcy często sami byli kiedyś ofiarami, np. kolegów szkolnych, rodziców czy innych grup społecznych w jakich się wychowywali. W dorosłym życiu ten doznany wstyd przerzucają na swoje ofiary. Często narcyz prześladowca tworzy swoją własną drużynę, więc każdy kto nie chce w niej być staje się wrogiem. Tak często rodzi się mobbing w miejscu pracy. Narcyz prześladowca potrafi używać wielu technik, żeby tylko w oczach innych zdeprecjonować danego przeciwnika. Szarga mu opinię, ośmiesza, lekceważy, krytykuje efekty i sabotuje jego pracę.
Prześladowca – jak sobie radzić?
Narcyzi prześladowcy żeby móc współodczuwać cierpienie jakie zadają swoim ofiarom musieliby mieć wstyd, którego się pozbyli. Niestety zmiana tego stanu nie jest możliwa bez poddania się terapii. Najlepiej więc trzymać się od takich osób z daleka. Trudno tego dokonać w okresie szkolnym ale szczera rozmowa z prześladowanym dzieckiem powinna rodzicom dać sygnał do umożliwienia zmiany dziecku środowiska. Trudno też zmienić rodzinę w której jest taki prześladowca, budujący sojusze i mącący pomiędzy członkami rodziny. Można jednak ograniczyć kontakty.
Pamietając, że istotą narcyzmu jest wstyd i upokorzenie – podaruj sobie jakiekolwiek uwagi, bo nawet te niewinne mogą być odebrane za obrazę majestatu. Przemawianie do rozsądku też nic nie daje, bo niewiele znaczą dla narcyza. Tak więc kiedy musisz żyć obok narcyza lepiej łagodzić sytuacje, żeby czuł się bezpieczny. Lepiej unikać mówienia rzeczy, które mogą rozbudzić w narcyzie wstyd. Może się wtedy stać naprawdę niebezpieczny i nie można liczyć na zmianę jego poczynania bez poddania się terapii.
Mściciel
Każdy, nawet niewinny „atak” może być dla nas zgubny. Mściciel obraża się bez powodu. Jest wszędzie, w pracy, w domu, obok – po sąsiedzku. Kiedy padniemy ofiarą mściciela, to może stać się to niebezpieczne, nie ustąpi zanim nas nie zniszczy. On zawsze musi mieć racje. Jeżeli zwiążemy się z mścicielem a z czasem będziemy chcieli odejść od niego, to zniszczy nasze życie rodzinne, towarzyskie i zawodowe. Mściciele to kłamcy, często kłamią podświadomie umacniając swój obraz siebie. Mściciel nie pozwoli nikomu, by jego wstyd wyszedł na jaw. Kiedy spotkamy go w polityce, to bójcie sie wszyscy, którzy na niego nie głosowaliście. Wykorzystując władzę pozbawi Was wszystkiego.
Jak sobie radzić? – unikaj bezpośredniej konfrontacji, a jeżeli już nas zaatakuje gromadźcie wszystkie maile, listy i itp., by móc wystąpić na drogę sądową – to jedyna możliwość pozbycia się mściciela. Uważaj na zaczepki i nie daj się sprowokować.
Inspirowana dr J. Burgo „The Narcissist you Know: Defending Yourself Against Extreme narcissists in an All-About-Me World”
Zapraszam na kolejną dawkę wiedzy o narcyzach, żeby być na bieżąco, można zapisać się do subskrypcji.