Przeczytane – II kwartał 2018

Przeczytane książki w drugim kwartale trochę nadrobiły marny początek roku. Teraz mogę codziennie posiedzieć na balkonie i przynajmniej godzinę lub dwie poświęcić na czytanie. A balkon mam pełen zieleni i kwiatów, więc dla mnie to pełnia szczęścia.

Przeczytane w kwietniu

Papierowy księżyc – Andrea Camilleri

Po przeczytaniu 200 stron książki opowiadającej o rzeczywistości w Peru poddałam się i sięgnęłam po kryminał. Ponowne spotkanie z Montalbano dobrze mi zrobiło. Aż trudno uwierzyć, żeby starzejący się komisarz wierzył w papierowy księżyc, a jednak. Kobiety potrafią wmówić mężczyźnie wszystko. Przynajmniej w książce, a i pewnie niejednokrotnie w życiu.

Kobiety – Andrea Camilleri

Sięgnęłam za namową, myślalam, że będzie to studium kobiety, ale nie. To książka o kobietach, które autor poznał. Były to kobiety z historii, literatury, świata teatru i te, spotkane na żywo. Bez oceny, bez komentarza, wszystkie cudowne na swój sposób. Przeczytałam w dwa dni, Camilleri ma takie lekkie pióro. Polecam dla odpoczynku.

Ostatni zamyka drzwi – Michele Fitoussi (recenzja na blogu https://danka.edu.pl/ostatni-zamyka-drzwi-michele-fitoussi/).

Przeczytane w maju

Martwa Jesteś piękna – Belina Bauer 

Kryminał psychologiczny w którym powstaje osobliwa więź między mordercą a dziennikarką kryminalną. Niby nic szczególnego a jednak książka zaciekawiła mnie bardzo. Opisuje postęp choroby ojca dziennikarki, choroby która pomału zamyka go w świecie „niepamięci”. Opisuje piękną więź między ojcem a córką, która ma różne załamania, ale jest pełna poświęcenia i miłości. Zdanie, które zapamiętałam: „… Ludzie, którzy zostawiają po sobie coś pięknego, nigdy nie umierają.” Warto przeczytać dla tych innych wartości dodanych do kryminału.

Kryjówka – Andrea Camilleri

Język pisarza jest tak lekki, że zarywam noce, by dokończyć powieść. „Kryjówka” to książka o kobiecie i jej ukrytych tajemnicach. To książka o tym, jak przeżycia z dzieciństwa wywierają wpływ na naszą psychikę i na nasze dorosłe życie. Powieść pełna straszliwości opisanych tak lekko, że najgorsze sytuacje nie wzbudzają lęku a jedynie wielkie współczucie dla dorosłej kobiety, która nigdy nie przestała być dzieckiem.

Pasażerka – Lisa Lutz

Tyle było recenzji tej książki w internecie, że ja tylko krótko. Thriller, ale jak dla mnie napięcie nie było aż takie wielkie. Podobało mi się odkrywanie tajemnicy po kawałku, ale trochę była przewidywalna. Moje przemyślenia: jeżeli przed czymś uciekasz i tak zawsze Cię to dopada. Nie można poddawać się czyjeś woli, nawet jeżeli to ma być dla naszego dobra, a nie jest zgodne z nami. I ponownie potwierdza się fakt wpływu dzieciństwa na nasze dorosłe życie.

Jestem śmiercią – Chris Carter

Thriller z bardzo drastycznymi scenami. Już chciałam przestać czytać ze względu na moją wyobraźnię, ale książka poruszała inne interesujące mnie wątki. Postanowiłam czytać wyłączając wyobraźnię, sceny czytałam bez emocji a skupiałam się na psychologicznej stronie powieści. Jestem zadowolona, zaskakujacy koniec, świetnie opisane portrety psychologiczne. Polecam mimo takiego początku.

Fraulein France – Romain Sardou

Lektura dla miłośników II wojny Światowej, Francji i historii nie „wypolerowanej”. Historia prywatnej wojny pięknej kobiety na tle zachowań społecznych tamtych czasów. Polecam, przeczytałam w dwa dni.

Przeczytane w czerwcu

Potęga much – Lydie Salvayre

Poruszająca historia człowieka, ktoremu dzieciństwo wypaczyło życie. Studium przemyśleń, wspomnień i przyczyn, które poprowadziły go do zbrodni. Bardzo trudna w czytaniu ze względu na powtarzalność zdań kierowanych do lekarza, sędziego i adwokata. „Potęga much: wygrywają bitwy, przeszkadzają duszy naszej działać, zjadają nasze ciało.”

Demian – Hermann Hesse

Powieść dla wybranych, analiza postawy człowieka, który zmaga się z poznaniem samego siebie. Okres przed I Wojną Światową, która dla niektórych miała stać się wybawieniem i życiem w nowym świecie. Wiele rozważań religijnych w odniesieniu do życia społecznego. Jedno zdanie: ” Do domu nie wraca się nigdy – ….-Ale tam, gdzie zbiegają się przyjazne drogi, cały świat przez chwilę wydaje się domem.”

Smak śmierci – Michael Tsokos

Thriller psychologiczny, dla mnie, jak jeden z wielu. Jednak dokładnie mi w nim wyjaśniono czym różni się psyhopata od socjopaty. Czasem trudno uwieżyć, by ludzie byli zdolni do takich wynaturzeń. Z wyjaśnień autora wynika, że jednak tacy ludzie są. Przy okazji autor przytaczał najnowsze badania w wykrywaniu sprawców. Podobno napisał dwie kolejne części, ale raczej po nie sięgnę.

Człowiek, który widział więcej – E.E. Schmitt

Ile razy zastanawiamy się nad istnieniem Boga, nad tym, o co byśmy go zapytali, czy o tym, co by nam powiedział. Ta właśnie powieść przywołuje wywiad z Bogiem na temat trzech boskich ksiąg. A wszystko w obliczu zamachów terorystycznych. Nie dla każdego:-)

Chłopiec ze śniegu – Chloe Mayer 

Książka przejmująca, kobieta całe życie czeka na dziecko, a po porodzie dostaje depresję poporodową i nic nie czuje do tej małej istoty. Jej życie toczy się za parawanem udawania, a dziecku do 9 roku życia czyta bajki, które sama kiedyś uwielbiała. To one powodują, że chłopiec żyje w dwóch światach, rzeczywistym i bajkowym. Jest II Wojna Światowa, ciężki czas dla wszystkich, a w szczególności dla dziecka. Miłość plącze się z nienawiścią i śmiercią. Skończyłam w nocy, nie mogłam spać, a to świadczy, że zrobiła na mnie wrażenie.

Sprawa Colliniego – Ferdinand Schirak 

Prawo powinno chronić pokrzywdzonego. Jednak w wielu krajach nie do końca tak jest. W Niemczech uchwalono swego czasu ustawę, która nie chroniła pokrzywdzonych a nazistów. Głośne sprawy wpływają na opinię publiczną, dlatego należy o nich pisać. Niby kryminał, a tak naprawdę rozprawa nad sądownictwem, sprawiedliwością i życiem.

Przyniosłam z biblioteki pokaźną górkę książek, a o czym będą, napiszę w następnym kwartale:-) Zapraszam.