Podsumowanie czytelnicze – I kwartał br.

Podsumowanie pierwszego kwartału będzie bardzo krótkie. Niewiele udało mi się przeczytać. I chyba nie będzie lepiej w następnych miesiącach. Pozamykano biblioteki a nie wiem czy jeszcze coś zostało do poczytania w moich zasobach. Poza tym mam dużo innej pracy i wieczorem kiedy się kładę jestem skonana. Czytam więc chwilę i zasypiam. Zapraszam na recenzje.

Styczeń

  1. Rubin Joanny Szalonej – Juiette Benzoni
    Ostatni tom z serii o kamieniach pektoriału. Tym razem autorka zabiera nas do Pragi. Jedną ze stron która mnie ciagnęła do tych książek to miasta w których byłam. Mogłam na chwilę przywrócić w pamięci te opisywane uliczki Warszawy, Paryża, Wiednia, Pragi i oczywiście Wenecji. Koniec był w niektórych wątkach zaskoczeniem, reszta przewidywalna. Jednak czytałam z przyjemnością i cieszę się, że była to pierwsza książka nowego czytelniczego roku.

Luty

  1. Kobiety Łazarza – Marina Stepnova
    Rosyjska literatura zawsze mnie zachwycała, jednak współczesna działa na mnie przygnębiająco. Może dlatego tak długo czytałam tą powieść. Historia Lindta zaczyna się w 1918 roku, kiedy poznaje Marusię, starszą o 20 lat żonę swojego promotora. Kobietę kochał aż do śmierci, chociaż była to miłość jednostronna, Marusia bowiem kochała go jak syna. Po jej śmierci poznaje o ponad 40 lat młodszą Galinę, której rujnuje życie. Nigdy go nie pokochała, za to stała się zimną jak lód kobietą, nie umiejąca kochać ani męża ani syna ani nikogo. Jednak to właściwie nie jej wina, że taką stała się kobietą. Pojawia się też wnuczka, osierocona w wieku 5 lat, którą zajmuje się Galina, chociaż to zbyt dużo powiedziane. Mała Lidoczka nagle zostaje pozbawiona wielkiej miłości i podporządkowuje się bezgranicznie babce. Kiedy zostaje w wieku 17 lat dorosłą kobietą, życie ulega kolejnym zmianom. A jak się kończy historia tych kobiet, trzeba przeczytać.

  2. Tajemnica Boscha – Yes Jego, Denis Lepee
    Akcja dzieje się w czasach w których żył Leonardo da Vinci, Filip Piękny, Bosch i wielu artystów tego czasu. Na terenie Niemiec pojawiają się rzeźie wzorowane na szkicach do obrazu Boscha. Wywołuje to wiele sytuacji mających wpływ na politykę tamtego okresu, wpływa na znaczenie Watykanu i Papieża. Część powieści fikcyjna, część prawdziwa. Nie porwała mnie do „zaczytania” – taka sobie historyjka z małą dawką historycznej wiedzy.

Marzec

  1. Niedoskoały cud – Andrea de Carlo
    Historia dwojga ludzi, z których każdy szuka swojego miejsca. Ich spotkanie uświadamia im, że żyją, by spełniać wymagania innych. Poświęcają swoje pasje, potrzeby i wolność. A wszystko to łączą lody, o smakach o jakich nie słyszałam. Robienie lodów to dla kobiety tworzenie dzieł, które on jak nikt potrafił docenić. I kartka, którą dostał wraz z lodami a tam cytat Oscara Wilde’a: „Życie jest zbyt krótkie, by je zmarnować, realizując cudze marzenia”. No i cud niedoskonały, niedoskonały bo …. nietrwały”.

I to by było na tyle…. Pozostaje mi życzyć w tej trudnej sytuacji w jakiej się znaleźliśmy spokojnych i zdrowych Świąt Wielkanocnych.