PETERSBURG – MIASTO MOICH MARZEŃ, cz. 1.

Petersburg to miasto od zawsze było moim osobistym marzeniem. Podczas pobytu w Luwrze mój mąż westchnął i powiedział: „Ach, żeby tak być w Ermitażu”. I Petersburg stał się naszym wspólnym marzeniem. Od zawsze lubiłam rosyjską literaturę a Car Piotr I fascynował mnie, mimo swojej burzliwej historii. Ciekawość miasta zbudowanego na wyspach była ogromna, ale czasy były jakie były, są jakie są. Aż któregoś dnia wsiedliśmy do autokaru i w drogę, cel – Petersburg. I chociaż było to jakiś czas temu zapragnęłam znów wybrać się do tego miasta na moim blogu. Marzenia się spełniają.

PSKÓW

W drodze do Petersburga zatrzymaliśmy się chwilę w Soborze Trójcy Świętej w Pskowie. We wnętrzu świątyni zachował się siedemnastowieczny złocony ikonostats złożony z sześciu rzędów ikon, zwieńczony wyobrażeniem Ukrzyżowania. Warto się zatrzymać, jak będziecie mieli okazję. To bardzo ładne  rosyjskie miasteczko.

PETERSBURG

SMOLNY

Zwiedzanie Petersburga rozpoczęliśmy od Smolnego. Jest to jeden z najbardziej interesujących zespołów architektonicznych, położony niedaleko placu Rastrellego. Do 1917 r. mieścił się w nim Instytut Smolny, gdzie kształcono szlachcianki. Obecnie zabudowania zajmuje gubernator Sankt Petersburga wraz z administracją. Mnie osobiście zachwycił park.

TWIERDZA PIETROPAWŁOWSKA

Później ruszyliśmy do twierdzy Pietropawłowskiej przez most św. Jana, który oddziela wyspę Zajęczą od Piotrogrodzkiej. Weszliśmy wprost na bramę św. Jana, doszliśmy do bramy św. Piotra. Po zwiedzeniu twierdzy ruszyliśmy pasażem, gdzie chwilę usiadłam u nóg Piotra I a mój mąż chwycił go za rękę. Pomnik cara wzbudził wiele kontrowersji.

AURORA

Tego dnia jednak najbardziej zachwyciliśmy się Aurorą. Przycumowana jest na nabrzeżu Newy, to z tego krążownika oddano strzał – sygnał do szturmu na Pałac Zimowy. Od 1956 r. krążownik jest atrakcją turystyczną.

W kolejnym wpisie zabiorę Was na Newski Prospekt. Nie chcę podczas tej blogowej podróży zanudzać historią i opisami, a jedynie pokazać ciekawe miejsca do zwiedzania. To miasto zachwyca, szczególnie, kiedy zwiedza się je podczas białych nocy.