Narodziny wampira emocjonalnego

Narodziny wampira emocjonalnego zaczynają się niewinnie. Co my wiemy o wampirach? Na pewno nie odbijają się w lustrze, więc nie mogą ujrzeć siebie. Nie mają tożsamości, o której dzieci zdają sobie sprawę już w 18 miesiącu życia. Wampir kreuje wiele wizerunków, jest odrażający lub uwodzicielski, straszy lub fascynuje.

Narodziny wampira

odbywają się w dwojaki sposób. Przede wszystkim z poczucia wewnętrznej pustki, które powoduje, że człowiek zaczyna wciągać otoczenie do swoich spraw. Poczucie wyższości nad innymi jest tylko iluzją i wampiry niestannie muszą „ssać krew”. Wampiryzm psychiczny rodzi się też z lęku przed śmiercią, co sprawia, że człowiek uważa się za nieśmiertelnego. Wampiry nie potrafią przeżywać żałoby, kochać i czuć empatię. I tu polecam książkę prof. Simona Baron-Cohena „Teoria zła. O empatii i genezie okrucieństwa”.

Jestem wampirem

Czasem należy spojrzeć w głąb siebie, żeby zobaczyć czy i w nas nie rodzi się wampiryzm. Lubimy bowiem widzieć wampirów wokół siebie, niezastanawiając się czy i my nie mamy czegoś z wampira. Tak naprawdę, każdy ma (pisałam o tym poruszając szeroko temat wampira narcystycznego), ale czy czasem symptomy nie stają się bardziej niepokojące?

Zastanów się poważnie nad tym kiedy

inni wokół zaczynają Cię unikać lub pomijać w rozmowach. A może masz obsesje na swoim punkcie lub tkwisz w tzw. „czarmej dziurze”? Czy może zaczynasz coraz częściej obgadywać innych, mieć im za złe i negatywnie nastawiasz się do różnych sytuacji czy zjawisk? Albo wręcz jesteś bardzo krytyczny wzgędem  siebie i innych ludzi, starasz się wszystko i wszędzie kontrolować? Jeżeli odpowiedzi są twierdzące, to może czas zwrócić się do specjalisty.

Sposoby na wampira dla przypomnienia

Przede wszystkim, żeby się bronić musimy mieć świadomość bycia ofiarą wampira. Obserwuj i słuchaj a w ten sposób rozpoznasz zagrożenie. 
Słuchaj głosu dziecka, one mają dar rozpoznawania wampirów emocjonalnych, czasem o tym głośno mówią. Słuchaj ludzi, którzy „przygodę” z wampirami mają za sobą, oni ich się nie boją, ale trzymają się od nich z daleka. Słuchaj koniecznie siebie, ciało podpowie Ci kto jest wampirem, przy kim czujesz się słabo i źle. Buduj wobec wampira obojętność, a nawet współczucie, co nie jest dobrym pokarmem dla wampira. A najlepiej trzymaj się od takich ludzi na odległość.