MÓZG rozwija się przez całe życie. Dbajmy o niego, żeby służył nam jak najdłużej. Ćwiczmy go tak, jak ćwiczymy ciało. To nic, że inni nie zobaczą efektów naszych ćwiczeń. To prawda, że nie będziemy szczuplejsi ani ładniejsi. Za to będziemy sprawniej radzić sobie z problemami życiowymi. Od dwóch lat prowadzę w Poznaniu Rozwijalnię mózgu – warsztaty odbywające się dwa razy w miesiącu, gdzie przez dwie godziny ćwiczymy nasz umysł. Zapraszam na pierwszy wpis nawiązujący do rozwoju umysłowego, który zapoczątkuje cykl Rozwijalni na blogu.
Mózg – dlaczego trzeba go ćwiczyć?
To prawda, że w wieku 4 lat liczba neuronów w mózgu osiąga swoją maksymalną wartość, a potem zaczyna się zmniejszać. Mimo tego wciąż rozwija się sieć połączeń między komórkami. O sprawności umysłowej decyduje ich gęstość i szybkość przesyłania informacji, oraz rozległość pobudzanych w mózgu obszarów. Uczeni twierdzili, że mózg rozwija się do 25. roku życia, potem zaczyna się jego degeneracja – tracimy neurony i połączenia miedzy nimi. A jedyne co można było zrobić, to opóźniać proces starzenia się. Ostatnie badania dowiodły, że możemy mieć niezwykły wpływ na rozwój własnego mózgu przez całe życie.
Deborah M. Burke z Kalifornijskiego Uniwersytetu Pomona twierdzi, że:
„Systematyczna stymulacja mózgu, znacząco przyczynia się do poprawy funkcjonowania dorosłego człowieka.”.
Z badań wynika, że powodem słabszego działania mózgu dorosłych ludzi, jest naturalne spowolnienie procesu przekazywania informacji pomiędzy neuronami. Istnieje jednak pewna specyficzna dla okresu dorosłości umiejętność przypominania sobie rzeczy w „okrężny sposób”. (przykład: kiedy dziecko nie może sobie przypomnieć imienia koleżanki, zazwyczaj jego jedynym sposobem szukania odpowiedzi, jest sięganie do pamięci. Tymczasem dorosły będący w podobnej sytuacji, potrafi sobie przypomnieć przykładowe imię, wypowiadając na głos alfabet lub napotykając się na przedmiot w jakiś sposób nawiązujący do szukanej osoby.) Dorosły mózg utrzymany na odpowiednim poziomie aktywności, cały czas buduje nowe ścieżki pomiędzy neuronami, przez co sprytnie rozpoznaje szablonowe sytuacje, widzi unikalność chwil i podaje gotowe rozwiązania w niewiarygodnie krótkim czasie.
„Umysł jest plastyczny i ciągle się zmienia nie w sensie rozrostu masy a w swojej złożoności.”
Warto więc zawsze poszerzać swój zasób wiedzy i umiejętności, a także zmienić styl życia i wprowadzić regularne ćwiczenia umysłu.
Sprawny mózg to sprawny umysł, a sprawny umysł to umiejętność koncentracji, pamięć, inteligencja, kreatywność, język i wiedza. O tym w następnej odsłonie Rozwijalni MÓZGU.
Zapraszam do subskrypcji, a będziesz na bieżąco z moimi wpisami.