Monsieur Jean szuka szczęścia – Thomas Montasser

Monsieur Jean szuka szczęścia – Thomas’a Montasser to cudowna książka, przynajmniej dla mnie, coacha, który wierzy w dobro ludzi. Dzisiaj jest najlepszy moment na jej recenzję, teraz w okresie przedświątecznym kiedy dobro powinno w Nas być w zdwojonej sile.  Monsieur Jean tak naprawdę nazywa się Giacomo Piccali i jest uciekinierem z Włoch. Poznajemy go w chwili kiedy zostaje odesłany na emeryturę i nazywa się Jean Pickard. Przez 43 lata pracował w luksusowym i legendarnym hotelu w Zurychu „Tour au Lac” położonym nad jeziorem. Niestety nie miałam okazji go widzieć, jakoś nigdy nie zaplanowałam podróży do Szwajcarii. Myślę, że teraz nadrobię. 

Wracając do Jeana, chciałam opowiedzieć o tej książce trochę inaczej niż zwykle. Zawsze staram się z każdej książki wyciągać znaczące zdanie lub coś wprowadzić do swojego życia, w ostateczności poświęcić parę chwil na przemyślenia. Ta książka to multum znaczących zdań, dających do myślenia, do wprowadzenia w życie.

Jean Monsieur

Kiedy pojawił się w Szwajcarii otrzymał wsparcie: „Tylko szczęśliwemu przypadkowi – i swojemu staremu przyjacielowi Jacques’owi – zawdzięczał, że mógł tu pozostać i prowadzić spokojne i godne życie.” Ostatnie lata (po śmierci żony) pracował jako konsjerżer na nocną zmianę – był najlepszy. Lubił być niewidzialny, był dyskretny i pomocny.  Zawsze można było na niego liczyć, powiedziała Sophie. Przez całe życie zapisywał w notesiku swoje marzenia, a raczej marzenia innych ludzi do spełnienia. Teraz kiedy został emerytem mógł zacząć je spełniać. A po jakimś czasie zamknął notesik i ustawił obok innych zapisanych przez lata notesików. Może nastał dla Jeana czas, by zadbać o własne życie. Czy tak się stało?, a może ktoś inny zajął się jego życiem?

Cytaty Jeana

„Człowiek tak długo jest igraszką losu, jak długo nie bierze go w swoje ręce.” 

„Nie tylko rozumiał ludzi, ale także ich kochał. Nawet tych trudnych. Szczególnie ich.”

„Człowiek bardzo podporządkowuje swoje życie pracy.”

„Starszy pan jest smutny – wyjaśniła dziewczynka – tylko o tym nie wie.”

„Ludzi trzeba kochać, a wówczas łatwo przychodzi żyć z nimi w zgodzie.”

„Duża grupa osób to nic nadzwyczajnego. Im więcej ludzi w kupie, tym są łatwiejsi.”

Anastazja Feodora Baljanina

Imigrantka z Ukrainy wracając ponownie do Zurychu postanowiła zawalczyć o inne życie. Po śmierci właściciela baru Jacques’a w jego lokalu chciała otworzyć kawiarnię. Czy jednak nie mając majątku uda jej się w luksusowej dzielnicy spełnić marzenie? 

Cytat An

„Trzeba samemu spełniać swoje marzenia. Taki jest cel życia. Chodzi nie o to, by żyć tak, jak wyobrażali to sobie inni, ale o to, by zaplanować swoje życie, a następnie zrealizować ten plan!”.

Sophie

Młoda kobieta pochodząca  z prowincji pracowała w hotelu jako kelnerka na nocnej zmianie, od niedawna. Miała od ciągłego chodzenia w obuwiu obolałe stopy i bardzo cierpiała. Sophie była miła, pracowita i chętna, ale powolna, co nie wróżyło kariery w tak luksusowym hotelu.  Czy jej się udało?

Cytaty Sophie

„któż inny ….. zatroszczyć się o jej stopy? Kto w ogóle mógł to uczynić?”

„Ktoś się o nią zatroszczył. Ktoś skierował jej kroki na właściwą drogę. I w ten sposób ktoś wydobył z niej, to co najlepsze, i uchronił ją przed poddaniem się i pogrzebaniem marzeń.”

„Coś wielkiego może się udać tylko wtedy, gdy udaje się każdy drobny element.”

„Jakże niewiele się wie o ludziach, z którymi ma się do czynienia, jak mało poświęca się im uwagi.”

Nie opowiem o Oskarze Schwabie, o wiedźmach i ladacznicach ani o Walterze, ani o innych bohaterach notesika Monsieur Jean’a. Był jednak imigrant nielegalnie przybyły do Szwajcarii, młody i jakże podobny do Monsieur Jeana w latach młodzieńczych, drobny złodziejaszek. Chłopak z Lindenhof też był w notesiku.  Myślicie że dostał pracę w Tour au Lac?

Tyle zadałam pytań, a „- naprawdę ważne pytania pozostają na zawsze tajemnicą.”

I na koniec: ” Czasem nie trzeba wielkich zabiegów, by skomplikowanym trybom życia nadać inny bieg. Czasami wystarczy drobny gest, delikatna wskazówka czy też znak od losu, aby sprawy obróciły się ku lepszemu.”

Jeżeli podobają Ci się moje wpisy, zostań na dłużej, zapisz się na listę subskrybentów.