Mapa marzeń na Nowy Rok

Mapa marzeń to narzędzie stosowane nie tylko w coachingu, ale także w terapii i rozwoju osobistym. Pierwszą swoją mapę stworzyłam 9 lat temu. Wtedy jeszcze mało kto w Polsce używał tego narzędzia w motywacji. Dzisiaj robi się mapy przy każdej okazji. Ja już od kilku lat prowadzę warsztaty z mapy marzeń w Poznaniu. W tym roku planuję je na 27 stycznia i 10 lutego.

Mapa marzeń – co to takiego?

Mapa marzeń jest formą wizualizacji, jedną z metod pomagających w realizacji celów. Pozwala nam znaleźć drogę do nas samych, oswoić lęki i nabrać pewności siebie. To czego pragniemy najczęściej jest tuż obok, ale nie wiemy, jak po to skutecznie sięgnąć. 
Mapę marzeń zwykle robi się podczas pierwszego w roku nowiu Księżyca w znaku Barana. Niektórzy tworzą swoje mapy 1 stycznia, w Nowy Rok, lub też w dzień swoich urodzin albo początku nowego roku numerologicznego. Każda metoda jest równie dobra, jeśli  Twoja intuicja podpowiada, że to dla Ciebie dobry wybór.

Sposoby tworzenia mapy

Jest kilka sposobów tworzenia mapy marzeń. Jednym z nich to Siatka Bagua, gdzie umieszcza się obrazki wg pól siatki. Siatka to dziewięć pół, gdzie każde pole ma inny symbol. Pole 4 – Bogactwo; 9 – Sława; 2 – Związki; 3 – Rodzice; 5 – Zdrowie; 7 – Dzieci;  8 – Rozwój; 1 – Droga; 6 – Przyjaciele.
Innym sposobem to Mandala domków, gdzie każdy z 12 domków znaczy coś innego. Ten sposób najbardziej porusza zasoby wewnętrzne danego uczestnika. Podobnie jak schemat horoskopu.
Mapę można tworzyć na kole życia wg najważniejszych obszarów. Ten sposób jednak mocno zawęża nasze marzenia do tego, co w danej chwili jest dla nas ważne. 
Dobrym sposobem jest naklejanie zdjęć wg swojej intuicji. Jedni lubią schematy, inni rozproszenia. Najważniejsze, byśmy umieścili na mapie siebie. Może być to w postaci własnego zdjęcia. Może być w całości lub tylko twarzy, do której dołączymy wymarzoną sylwetkę – takie moje idealne JA.

Mapa marzeń u Danki

U mnie warsztat z tworzenia mapy marzeń jest wyjątkowy. Przez lata zbieram potrzebne materiały, odświeżam tak, by zawsze były aktualne. Mam chyba z tysiąc różnych gazet, czasopism damskich i męskich. Na warsztaty bowiem przychodzą kobiety, mężczyźni, pary i małżeństwa. Czasem ktoś przyniesie ze sobą swoje obrazki, które wyciął w ciągu roku i chce nalepić na mapę. 
Takie warsztaty zaczynają się krótką zajawką na temat mapy, jej symboliki, wpływu na nasz mózg i realizacje planów. Przedstawiam jedną z metod tworzenia mapy dla przypomnienia. Zawsze odpowiadam na masę pytań, a to, jak przechowywać mapę, jak się realizuje, co zrobić ze starą mapą i na wiele innych nurtujących uczestników wątpliwości. 
Wyjątkowość tych warsztatów stanowi też kulinarna strona, przewidziany jest bowiem poczęstunek kawowy z domowym sernikiem mojej mamy. Około 14 mój mąż serwuje pizzę swojej  roboty z naszego pieca opalanego drewnem. 
Ostatnim punktem warsztatów jest prezentacja, to bardzo ważne, by na głos powiedzieć marzenia. Ten moment umila nam lampka wina na toast.

Tak to wygląda u mnie. Oczywiście robię mapy na szkoleniach, warsztatach motywacyjnych z uczestnikami, ale nie mogą się równać z tymi dwoma warsztatami jakie prowadzę u siebie.

A Wy robicie mapy marzeń? Realizują się? Robicie sami czy w towarzystwie, a może z dziećmi?

Jeżeli mój blog wydał Ci się interesujący, to zapraszam do subskrypcji, wtedy będziesz na bieżąco ze wszystkimi wpisami.