Książki przeczytane w III kwartale 2017 r.

Książki, które przeczytałam w III kwartale były bardzo różnorodne. W sierpniu, podczas urlopu, miałam dużo czasu na czytanie, w lipcu i we wrześniu już trochę mniej. Mając na uwadze, że musiałam poczytać trochę literatury zawodowej, to wynik mnie zadowala. W trzecim kwartale miałam wspaniałe warunki do czytania. Mój balkon, zielony, pełen kwiatów dawał mi schronienie przed nadmiernym słońcem. Siedząc, popijając to kawę rankiem,  a winko wieczorami, mogłam oddawać się lekturze, jak lubię. Zapraszam do krótkich recenzji.

Książki lipca

Niewierny – Diane Brasseur
Mężczyzna, lat 54 kocha żonę od 19 lat i kochankę od roku. Książka, to analiza SWOT żony i kochanki przed podjęciem decyzji, którą wybrać. Za jedną przemawia miłość i przywiązanie, za drugą ciało i młodość. Obie kocha, obie pożąda. Kibicowałam żonie, pewnie dlatego, że mam w domu takiego 53-letniego męża. Niestety, to studium mężczyzny, więc jeżeli znacie się trochę na męskiej psychice – rozwiązanie znacie. Książka ma niespełna 200 stron, pisana lekko i wydrukowana czytelnie. Przeczytałam wciągu dnia, tak wciąga.

W głowie Brunona Schultza – Maxim Biller
Rok 1938 r., Bruno widzi zbliżającą się przyszłość. Książka, to prośba, a może oskarżenie, że literaci, ludzie światli zamiast zapobiec tragedii, sami uciekają. Książka ukazująca strach, zgubę, poprzez umiejętnie ukazanie rzeczywistości. Książka trudna, nie dla wszystkich.

Portret – Pierre Assouline
W 1886 r. umiera baronowa Betty – czyli Betty de Rothschild i zaczyna żyć w portrecie namalowanym przez Ingres’a. Jako portret opowiada nam historie rodziny Rothschildów, od początku zdobywania fortuny, przez ulicę Laffitte i Saint-Florentin, przez Pałac w Ferrieres i Zamek Neuschwanstein i na koniec chwile w Luwrze i Hotelu Lambert. To historia zwyczajów tej bogatej rodziny bankierów, żydów z „krwi i kości”, razem z nimi poznajemy Balzaka, Chopina i Czartoryskich. Czyta się dość trudno, wiele jest dat, nazwisk i liczb, ale dla mnie była to przyjemność. Będąc na Pere-Lachise chciałam obejrzeć dwa groby, Edith Piaf i Rothschildów i udało mi się trafić. Książka uświadomiła mi, że nienawiść do żydów zawsze stanowiła problem. Cytat, który zapamiętałam: ” ludzie nigdy nie wybaczają dobra, którego od was doświadczyli”. 

Książki sierpnia

Ludzie za ścianą – Friedrich Ani
Ludzie za ścianą, to ludzie zaginieni. Ludzie, którzy któregoś dnia postanawiają odejść i zacząć nowe życie. Nasz bohater szuka takich ludzi, szuka odkąd jego ojciec wyszedł i zostawił go samego. A kiedy po trzydziestu latach do niego zadzwonił, w bohaterze znów wszystko odżyło. Suden, tak miał na imię bohater,  miał dar w szukaniu ludzi, szukał ich intuicyjnie, wczuwał się w nich, odgadywał wszystko, co starali się ukryć. Rozmawiał z ludźmi, którzy z nimi żyli i nie zaprzestawał, nie poddawał się.

Cytat, który wiele mówi:” ….pocieszałam je, mówiłam, że życie jest dla nich takie, bo one są takie dla życia. ……Nie możesz oczekiwać, że życie dostosuje się do Ciebie, życie to Ty sam, ……Jesteśmy wolni, wszyscy to wiedzą, wszyscy o tym mówią, ale nieliczni się tego trzymają. Reszta czeka, ociąga się, patrzy na prawo i lewo, sprawdza, co robią inni i co o nich myślą. …..Bo myślał, że pewnego dnia …., piękne życie wkroczy, weźmie go za rękę, a on po prostu z nim wyjdzie……” i jeszcze jeden cytat: „Odnajdujemy zaginionego, towarzyszymy mu w drodze do domu, krewni wypuszczają go z ramion, a kiedy odsuną się o krok, rozpoznają, że zamiast człowieka przytulali cień.” Książka trudna w czytaniu ale daje do myślenia.”

To trzeba wyrazić…. – Marie Cardinale
Autorka zabiera nas w świat psychoterapii. Pomimo wybuchu buntu młodzieży francuskiej przeciwko staremu, sztywnemu systemowi wychowawczemu i następującej zmianie, dzisiaj niewiele się zmieniło. Większość zaburzeń ma początki w dzieciństwie, rodzice w dobrej wierze przekazują wartości niszczące dziecko. Strach, lęk i groźby doprowadzają autorkę do obłędu. By wyzdrowieć musi przejść długą, ponad siedmioletnią drogę w głąb siebie i pokonać wszystkie lęki, które doprowadziły ją do stanu z początku powieści. Książka polecana terapeutom jak i dla osób, które myślą o terapii.

Śledztwo na cztery ręce – Agata Christie
Chcąc się trochę rozluźnić, sięgnęłam za klasyk w dziedzinie kryminału. Niestety, to chyba jedna z mniej udanych pozycji, lekka, bez adrenaliny przedstawiała 20 krótkich wątków kryminalnych, gdzie małżeństwo wcielało się w postacie takie jak: Poirot, Holmes czy ojciec Brown. Jednak dwa zdania mi się podobały w tej powieści: „jeśli ktoś traci energię na gadanie, nie zostaje jej zbyt wiele na działanie.” i „….zawsze uważałam, że lepiej mieć męża kłamcę niż durnia.

Zagubiona dzielnica – Patrick Modiano
Kolejna powieść w której przeszłość głęboko odbiła się na losach bohatera. Po 20 latach, pod pretekstem spotkania biznesowego nasz bohater wraca do Paryża. Decyduje się odnaleźć stare ścieżki i ludzi z przeszłości. Po co? Czasem tak trzeba.

Księga o niewidzialnym – Eric-Emanuel Schmitt
Pięć opowieści o życiu, wszystkie wzruszają, uczą i dają nadzieję. Najbardziej przypadła mi opowieść „Pan Ibrahim i kwiaty Koranu” oraz „Dziecko Noego”. Obie traktują o Żydach, ale w innym czasie i w innym kontekście, obie pokazują tragedię, a jednocześnie szczęście. W prosty sposób autor wyjaśnia różnice pomiędzy religią żydowską, a religią muzułmańską i chrześcijańską. Opowieści wywoływały wiele emocji, wzruszenie, radość, smutek. Polecam, czyta się bardzo lekko i nie można się oderwać.

Przejechał cyrk – Patrick Modiano
Jak w każdej powieści tego autora, bohater wspomina sytuacje z młodości, te które miały na niego wyjątkowe znaczenie. Tym razem kobieta, tajemnicza i pociągająca. Kiedy wraca po latach do Paryża, wszystko wraca, uliczki, ludzie, sytuacje. Z powieści tego pisarza, ta najmniej przypadła mi do gustu.

Żebyś nie zgubił się w dzielnicy – Patrick Modiano
Kolejna powieść o wyparciu z pamięci ważnych w życiu chwil. Sytuacja po 40 latach, gdy wszystko wraca. Jak zawsze Modiano umieszcza akcję w zmieniającym się Paryżu przez lata, powroty do miejsc i ludzi. Czyta się przyjemnie i szybciutko.

Książki września

Letnie kłamstwa – Bernhard Schlink (recenzja na blogu)

Willa Triste – Patrick Modiano
Kolejna powieść tego pisarza, jedynie co różni ją od innych to to, że dzieje się poza Paryżem. Znów powroty do miejsc opuszczonych, ludzi i wspomnień. Chyba na razie starczy Modiano.

W lipcu czytałam książki trudne, w sierpniu królował Modiano, a we wrześniu niewiele czasu miałam na czytanie. Przede mną dużo pracy, więc ostatni kwartał roku nie zaowocuje wieloma pozycjami czytanymi dla przyjemności.

Jeżeli podobają Ci się moje wpisy, to zapraszam do subskrypcji.

 

 • Ja kiedyś na pewno znajdę czas na przeczytanie tych wszystkich ksiązek, które śnią mi się po nocach. Jestem o tym przekonana!

 • Nic z tych pozycji nie przeczytałam, ale najbardziej zainteresował mnie „Niewierny”, choć już wiem, że źle się skończy dla żony 🙂

 • Ciekawe tytuły. Przyznam, że żadnego z nich nie znam. Jednak dzięki Twojemu opisowi, znalazłam kilka książek, które chciałabym przeczytać. To trzeba wyrazić…. – Marie Cardinale, W głowie Brunona Schultza – Maxim Biller, Ludzie za ścianą – Friedrich Ani

  Te pozycje dodaję do kolejki 🙂
  Pozdrawiam

 • Koniuu

  Kilka naprawdę świetnych pozycji. Nadepnie przetestuje niejeden tytuł.

 • Ja również uwielbiam czytać książki na balkonie czy też tarasie. Wspaniale można wtedy odpocząć 🙂

 • Emilia Morciniec

  Moje ulubione miejsce do czytania to: wszędzie. Chociaż jeszcze nie próbowałam w sali wykładowej, tam tylko przewijają się slajdy i slajdy, i slajdy… Twoje propozycje książkowe mnie zaciekawiły! Chyba skorzystam z którejś w ten weekend! Pozdrawiam!

 • Justyna

  Trochę tego jest. Ja najbardziej lubię czytać książki w taką pogodę jak dziś. Ciepła herbatka, koc i książka.

 • Aleksandra Załęska

  Wow, super zestawienie. Przyznam się bez bicia, że wielu pozycji nie znałam. Czas to nadrobić 🙂

 • Karolina Jarosz Bąbel

  Czuję, że ,,To trzeba wyrazić” przypadło by mi do gustu.

 • Holly Lu

  Widzę, że gustujesz w dobrej literaturze.

 • Wow, całkiem bogaty sierpień. Mi poszło trochę słabiej, ale mam nadzieję, że w końcu nadrobię. I aż żal, że na balkonie już nie będzie jak czytać 😉

  • Danuta Brzezińska

   Tak, już zimno się robi niestety.

 • O żadnym tytule nie słyszałem 😮 ale z przyjemnością nadrobie zaległości 🙂

 • ciekawy zbiór przeczytanych książek 😀 po niektóre sama chętnie sięgnę 🙂

 • Całkiem spora lista książek. Widzę, że przede wszystkim Modiano. Ja mam ostatnio tyły..

 • Też tak mam, że jak coś mi się spodoba, to cisnę wszystkie książki tego autora. A Patricka Modiano ogólnie polecasz?

  • Danuta Brzezińska

   Na pewno Perełkę, Zagubioną ulicę – reszta mam wrażenie, że jest taka sama:-)

 • A ja się zabrałem za kilka i niestety żadnej nie przeczytałem do końca. :/

 • Zdecydowanie podjęłabym wyzwanie przeczytania „W głowie Brunona Schultza”. Schultz to jeden z moich ulubionych pisarzy i chętnie dowiedziałabym się, jak to było (trudno?), kiedy powstawały jego niesamowite teksty.

 • Agnieszka Gertner

  zazdroszczę czasu na czytanie tylu książek w miesiącu… moje takie czasy minęły chyba bezpowrotnie aż do przysłowiowej emerytury, choć przy moim adhd, to ja nie wiem, czy będę na emeryturze 😉

 • kuchniabellissima

  U mnie póki co były poradniki dla rodziców i książki psychologiczne 😁. Teraz mam zamiar przeczytać trylogię thrillera w jesień i mam nadzieję,że mi się uda!😉

  • Danuta Brzezińska

   Uda się:-)

 • Powiedz mi proszę, jak to robisz, że dajesz radę przeczytać aż tyle? 🙂 Mnie ciągle brakuję czasu … 🙁

  • Danuta Brzezińska

   Tak naprawdę to pomaga mi dojazd do pracy, jadę pociągiem godzinę w jedną stronę i to daje dodatkowy czas. Niestety jest to tylko dwa-trzy razy w miesiącu.

 • Nie znam tych książek ale czytać uwielbiam. Od kilku lat wypożyczam je w gminnej bibliotece. Mamy taki rytuał idę z dziećmi dwa razy w miesiącu i wypożyczamy – każdy dla siebie po kilka pozycji.

  • Danuta Brzezińska

   Cudowne przyzwyczajenie, ja też wypożyczam i bardzo jestem z tego zadowolona.

 • Jak Ty dużo czytasz! Sama zazdroszczę, że w ostatnio brakuje mi czasu na czytanie…

 • Imponująca lista;) U mnie podobnie, choć tytuły zupełnie inne:)

 • Kasia Bolek

  Nie znałam żadnej z tych książek, ale chętnie zaczęrpnę od Ciebie inspiracje na kolejne książkowe łowy: )

 • Bożena Danuta Kultys

  Podziwiam wszystkich, którzy tak dużo czytają! Sądząc po tematyce jaką wybierasz myślę że spodoba Ci się również moja książka 😊Co prawda jest to poradnik, ale zawiera dużo ciekawych prawdziwych historii i przydatnych informacji 😊http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,65285,Stop-oszustom-Jak-nie-dac-sie-oszukac

  • Danuta Brzezińska

   Poszukam, zobaczę:-)

 • Paulina Stachyra

  Ciekawe opisy! październik zabiegany i muszę znaleźć czas na książkę 😉

 • Kilka tytułów sobie zapisałam :-). Lubie czytać, chociaż ostatnio kiepsko z czasem 😉

 • Najbardziej zaciekawili mnie „Ludzie za ścianą” – bardzo lubię takie historie.

  Z Patrickiem Modiano nie miałam jeszcze do czynienia, ale od dawna obiecuję sobie, że te braki nadrobię. Za to Eric-Emanuel Schmitt to jeden z moich ulubionych twórców, więc cieszę się, że go polecasz.

  Szkoda, że Christie zawiodła. Ale jak się napisało tyle książek, można mieć w swoim dorobku jakieś słabsze punkty 🙂

  • Danuta Brzezińska

   To prawda, może ją terminy goniły, a może po prostu do mnie nie trafiła ta powieścią, inne uwielbiam.

   • Nie da się napisać tylu doskonałych powieści, czasem niektóre muszą mieć niższy poziom 😉 Ja mam podobnie jak Ty – generalnie bardzo jej książki lubię, chociaż rzeczywiście są odrobinę nierówne.

 • UNIVI

  Aż mnie zaciekawiły 3 tytuły, a mianowicie „Ludzie za ścianą”, „Niewierny” i „To trzeba wyrazić”. Zapisałam sobie tytuły na listę książek do przeczytania 😉

 • Świetne propozycje.

 • Anna Kot

  gratulacje! 🙂

 • Kasia Goch

  Obecnie czytam „Hygge (…)”. Świetna książka. O duńskim sposobie na szczęście. 😉

  • Danuta Brzezińska

   Warta przeczytania pozycja, a i oczywiście do wprowadzenia w życie:-)

 • podrzuce Twoj blog mojej mamie, zapewne sobie cos wybierze do czytania 😀

  • Danuta Brzezińska

   Dziękuję, jak miło.

 • Nie czytałam żadnej z tych książek (dziwne!), ale znalazłam kilka propozycji dla mnie 🙂

 • Wow! Super wyniki 🙂 gratuluję tylu przeczytanych książek. Dzięki Twojej liście znalazłam sobie kilka interesujących mnie pozycji, które zapisuję, żeby nie zapomnieć.

 • Monika, zresetowani.pl

  Niektóre z tytułów zapisałam i chętnie do nich zajrzę 🙂 rób częściej takie listy 🙂

 • Chciałabym mieć więcej czasu na czytanie 😀

 • Agata Christi napisała tyle książek, że musi być kilka nieudanych. Reszty praktycznie nie znam…

 • O jaki piękny zestaw, jak tylko będę w bibliotece, sprawdzę Twoje rekomendacje 🙂

 • Ale ciekawe zestawienie, u mnie nieco słabiej niestety.

 • Po pierwsze chciałabym mieć tak imponującą listę książek z 3 miesięcy.. u mnie to nawet w rok czasami tylko nie wychodzi… 🙂 Niemniej dzięki za polecenia! 🙂

 • Nie znam żadnej z prezentowanych książek, ale zaciekawił mnie „Portret”. wygląda na interesującą koncepcję fabuły i porusza trudny, ale ważny temat.

  • Danuta Brzezińska

   Dużo się dowiedziałam i chyba wiele zrozumiałam:-)

 • Nie czytałam żadnej z nich! Niestety już mam taką dłuuugą listę czytelniczą. Niemniej jednak czyta się wpisy świetnie.

 • Jej, ale bogate zestawienie! Podziwiam, u mnie wygląda to o wiele skromniej 😀

 • Dominika Rygiel

  Widzę spore zainteresowanie prozą Modiano. Czytałam jego „Perełkę”, byłam niezmiernie zachwycona, niestety nie znalazłam jeszcze czasu, by sięgnąć po więcej. A szkoda, wiem, że warto.

 • Ewelina

  O rany! Tyle książek? Podziwiam. Ostanio przy pakowaniu zostawiłam sobie tylko 3 książki, z myślą, że przeczytam je do końca roku. Fakt, zaczęłam czytać, ale niestety zasypiam ze zmęczenia przy nich! A u Ciebie znalazłam kilka interesujących pozycji!

 • Ewa

  Na mnie wciąż czeka Agata Christie…

 • Żadnej propozycji nie znam, chyba nie mój typ literatury. 😉

 • Zygmunt Korbacki

  Nie czytałem ani jednej z tych książek, ale podałaś bardzo wiele ciekawych tytułów:) VR

 • Nie czytałam ani jednej z przeczytanych przez Ciebie książek. U mnie w ostatnim czasie królowała Camilla Lackberg.

 • Karolina Szamotuło-Wilk

  Chciałabym mieć czas, żeby tyle czytać. Żadnej z tych książek nie czytałam. Teraz z pewnością się na jakąś skusze 🙂

 • Podziwiam ilosc i jakosc 🙂 Chyba najbardziej zaintrygowal mnie Portret, moze ze wzgledu na Ingresa, ktorego bardzo lubie. Pozdrawiam serdecznie!

 • Lato paradoksalnie sprzyja czytaniu – u mnie też więcej książek było latem, niż teraz jesienią 🙂 Znalazłam u Ciebie kilka ciekawych tytułów, za które chciałabym się wkrótce zabrać 🙂

 • Ambitnie. Ja niestety w wakacje prawie w ogóle nie miałam czasu czytać.

 • Alez zestaw! Chyba muszę sięgnąć po jakaś książkę Modiano! DO tej pory nie miałam okazji… A jednak kusi…

  • Danuta Brzezińska

   Polecam Perełkę (czytałam chyba w 1 kwartale).

 • Magda

  Dużo tych pozycji! 🙂 Super!

 • Już czuję jak moja lista książek do przeczytania znowu rośnie 🙂 Dzięki za podpowiedzi 🙂

 • Ludzie za ścianą zapowiadają się ciekawie, choć bardziej przekonuje mnie Twój opis niż styl przywołanego fragmentu 😉

 • Agata Kortyka

  Mi również poszło słabiej, ale to że jest tak dużo super książek, a tak mało czasu, mnie przeraża.

  • Danuta Brzezińska

   Ja mam więcej albo latem kiedy siadam na balkonie albo kiedy duzo jeżdżę pociagiem:-)

 • Olga Dąbrowska

  Ja skupiłam się ostatnio na thrillerach medycznych (gł. M. Palmer).

  • Danuta Brzezińska

   O, ciekawy temat:-)

 • Nic z tego nie czytałam, ale po coś sięgnę 😉

 • Dominika Rudzka

  Czytała może pani coś Stephena Kinga

  • Danuta Brzezińska

   Niestety, jakoś mi nie podszedł:-(