Kłamstwo, kilka prawd na jego temat

Kłamstwo było już tematem jednego z moich wpisów, pojawiło się przy okazji recenzji książki Bernharda Schlinka, pt.: „Letnie kłamstwa” . Możesz o tym poczytać tutaj:  https://danka.edu.pl/klamstwo-analiza-potrzeby-klamania/#more-1507 . Do ponownego poruszenia tego tematu skłoniła mnie jedna z francuskich książek o kłamstwie. Ponieważ bardzo brzydzę się kłamstwem i nie rozróżniam dobrego ani złego kłamstwa, ciągle mnie nurtuje pytanie, dlaczego ludzie kłamią? 

Kłamstwo i jego prawdy

Prawda pierwsza

Kłamstwo jest w dzisiejszym świecie wszechobecne, często przez ludzi ukrywane pod płaszczykiem szczerości. Kłamią wszyscy, niestety, nawet ja się czasem dopuszczam tego niecnego czynu. Kłamcami nazywani są ci ludzie, którzy kłamią częściej, niż inni. Życie z wampirem emocjonalnym, zwanym „Sprzedawcą używanych samochodów”, pozwoliło mi doświadczyć na własnej skórze, do czego prowadzą kłamstwa. Kłamcy nie dosyć, że kłamią częściej, to są jeszcze tacy kłamcy, którzy kłamią bez potrzeby i sensu. 

Prawda druga

Większość ludzi kłamie, bo boi się odrzucenia ze strony innych. Nie mamy na tyle odwagi, by mówić to, co naprawdę czujemy czy myślimy. Pod maską ukrywamy prawdę na swój temat, z czasem sami gubimy się w tym, kim jesteśmy. Często kłamiemy, bo w przeszłości zostaliśmy za prawdę ukarani. Sami prowokujemy innych do kłamstwa, robiąc im sceny, kiedy mówią prawdę.

Prawda trzecia i czwarta

Kłamiemy, żeby się bronić, chronić własne imię i wizerunek. Czasem, żeby chronić własne lub cudze interesy. 

Kłamiemy, by się dowartościować. A także, by wywżeć na kimś określone wrażenie: wzbudzić litość, uwodzić czy poniżać.

Tym prawdom poświęcę więcej uwagi w następnym wpisie.

Prawda piąta

Kłamstwo można kontrolować, jednak ciało nie kłamie. Każdy ma bardziej lub mniej rozwinięty „swój własny wykrywacz kłamstw”. Wystarczy czasem się zatrzymać, spojrzeć na innych i ich wysłuchać. Brak harmonii słów z ciałem, twarzą i głosem uwidacznia kłamcę.

Prawda smutna

Kłamstwo sprzyja nam bardziej niż prawda. Ogrom ludzi „przekłada własne iluzje nad rzeczywistość, a kłamstwo nad prawdę. Prawdą jest, że okłamujemy przede wszystkim samych siebie”.

Cytat pochodzi z książki „La Verite sur le mensonge” Marie-France Cyr.