Jaja Wielkanocne krok po kroku

To moja pierwsza Wielkanoc na blogu i chciałam podzielić się z Wami moimi prezentami, jakie zrobiłam dla moich bliskich, koleżanek i kilku klientów. Pomysł narodził się jeszcze zimą, kiedy przywieźliśmy drewno do piecyka. Czas upływał a ja nie miałam kiedy go zrealizować i już się bałam, że będę musiała pędzić do sklepu coś kupić, czego staram się nie robić. Na szczęście z pomocą przyszedł mąż, oczywiście mój i zajął się fazą przygotowawczą. Zapraszam na krok po kroku powstania jaja wielkanocnego.

PODSTAWKI POD JAJA

Przyniósł mąż kilka szczapek drewna i mogłam wybrać kształty, postawiłam na okrągłe i jeden owalny. Najpierw w ruch poszła pilarka stołowa (tzw. krajzega po poznańsku) i pocięte zostały małe krążki. Niestety mąż musiał docinać je piłą szablastą, bo pilarka nie dosięgała. Mamy amatorską, a ta ma mały obwód tarczy. Na koniec krążki trzeba było wyrównać szlifierką taśmową.

 

 Potem należało umieścić gwóźdź po środku, a więc najpierw wiertareczką mąż zrobił otwór, po czym wbił dość długi gwóźdź młotkiem.

Teraz mogłam włączyć się do prac  przygotowawczych i pomalowałam podstawki dwukrotnie lakierem satynowym. Następnie ochroniłam moje podstawki przed pobrudzeniem i nadziałam jajo na szpikulec. Czynność powtórzyłam dziesięciokrotnie, bo robiłam 10 jaj.

Produkty potrzebne do zrobienia podstawek z jajem to: szczapka brzozowa, gwoździe, lakier satynowy, arkusz papieru, jaja styropianowe.

Narzędzia i akcesoria użyte do pracy: pilarka stołowa, piła szablowa, szlifierka taśmowa, młotek, cyrkiel.

DEQUPAGE JAJ 

Przyszykowałam sobie: farby akrylowe w różnych kolorach, złotol, pędzelki, papier ryżowy i zwykły z ozdobami wielkanocnymi, klej do dequpage, lakier satynowy. Najpierw pomalowałam jaja farbami akrylowymi dwuwarstwowo. Jedno jajo pomalowałam dodatkowo złotolem, bo zależało mi, by było złote. Powycinałam interesujące mnie obrazki z papieru i ponaklejałam na jaja. Na koniec  małym pędzelkiem musiałam dokonać korekty koloru przy obrazkach. Ostatnia czynność w tej fazie to położenie lakieru, oczywiście dwie warstwy. 

 

OZDABIANIE JAJ

Do ozdabiania jaj potrzebowałam: łańcuszki ozdobne, sianko kolorowe, figurki, jajeczka styropianowe i pistolet do kleju.

Na koniec zostało mi opakowanie jaj w celofan i założenie kokardy.

Jeżeli zastanawiacie się dlaczego użyłam określonych kolorów do malowania jaj, to zapraszam na kolejny wpis. Każdy kolor to inne życzenia.